Reklama

Gdzie jest teraz Heiba K.

Gdzie jest teraz Heiba K.

06.09.2015
Czyta się kilka minut
Uchodźcy i migranci zapełnili dworce kolejowe Serbii, Węgier i Austrii. Oto relacja „Tygodnika” z najbardziej zapalnych punktów Europy.
Syryjscy uchodźcy w pociągu jadącym z Macedonii do Serbii, 30 sierpnia 2015 r. Fot. Aris Messinis / AFP / EAST NEWS
W

W kwestii ojczyzny Hasanowi wszystko się myli. Nie umie zliczyć już armii, frakcji i grup zbrojnych, które od ponad czterech lat obracają Syrię w ruinę. Nie wie, w czyim imieniu przemawiają politycy, rzecznicy, działacze. Mylą mu się nazwiska i postulaty, kto jest tu dobry, a kto zły. Wszystkich, którzy uczynili jego życie nieznośnym, Hasan nazywa tak samo: „terroryści”.

Jest pierwszy września, wtorek. Dopiero siódma rano. Ale słońce, które wzeszło nad Belgradem, już praży nieogoloną od dwóch dni twarz czterdziestolatka z Aleppo. Mijają nas autokary, jak co rano dowożące tutaj pasażerów z miast całej byłej Jugosławii. Z Bośni przyjeżdżają serbscy robotnicy, z czarnogórskiego wybrzeża – spóźnieni wczasowicze.
Z autobusów przybywających znad granicy serbsko-macedońskiej wysiadają niemal wyłącznie uchodźcy i migranci.

Czas relaksu

Hasan i jego...

20556

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]