Reklama

Rodzina Jezusa

Rodzina Jezusa

04.09.2006
Czyta się kilka minut
Spojrzenie poszczególnych ewangelistów synoptycznych na rodzinę Jezusa i jej stosunek do Niego najwyraźniej dochodzi do głosu w opisie sceny spotkania, a raczej próby spotkania Go podczas publicznej działalności (por. Mk 3, 20-21. 31-35 z Mt 12, 46-50 oraz Łk 8, 19-21). Mateusz i Łukasz, opierając się na najwcześniejszej wersji Marka, stawiają własne akcenty.
S

Spojrzenie Łukasza budzi największe zainteresowanie, ponieważ jest on tym z synoptyków, który najwięcej miejsca poświęca osobie Maryi (zob. Łk 1-2). Czytamy: "Przyszła matka i bracia Jego [Jezusa] i nie mogli przedostać się do Niego z powodu tłumu. Powiedziano Mu: - Matka i bracia Twoi stoją na dworze i chcą się z Tobą zobaczyć. On zaś odpowiedział: - Matką moją i braćmi są ci, którzy słuchają słowa Bożego i wprowadzają je w czyn" (Łk 8, 19-21).

Łukaszowa wersja tej perykopy jest najkrótsza. Myśl teologiczną autora można więc odczytać najpierw przez to, co opuszcza w porównaniu do wersji Markowej. Przede wszystkim: Łukasz opuszcza wzmiankę Marka o bliskich Jezusa, którzy "wyszli, aby Go powstrzymać, bo mówiono: Stracił rozum" (Mk 3, 21). Łukasz nie mówi właściwe, dlaczego matka i bracia Jezusa chcą Go zobaczyć. Brak tego raczej negatywnego w wymowie zdania...

5908

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]