Reklama

Rekonkwista na nowy wiek

Rekonkwista na nowy wiek

z Terrassy i Barcelony
16.07.2019
Czyta się kilka minut
Popiera ich kilka, chwilami kilkanaście procent Hiszpanów. Większość deklaruje, że się ich obawia. Na czym polega fenomen nowej prawicowej partii Vox? I co mówi o Hiszpanii?
Lider Vox, Santiago Abascal, świętuje dobry wynik swojej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Madryt, 26 maja 2019 r. FORUM
J

Javier Ortega Smith, 47-letni adwokat, wskakuje do wody. Dopłynięcie do wybrzeża Gibraltaru – brytyjskiej enklawy – ma mu zająć około dwóch godzin.

„Prądy na tym odcinku bywają lodowate. Trzeba wiedzieć, jak płynąć, żeby się nie przemęczać” – zrelacjonuje później przejęty.

Pokonanie takiego dystansu wpław to wyzwanie. Dlatego kiedy w końcu triumfalnie wynurza się z fal, koledzy z partii Vox oddychają z ulgą.

Zaczyna się wyścig z czasem: wspinaczka, nerwowe rozmowy, kolejne próby wybrania odpowiedniego miejsca. W końcu w podniosłej atmosferze realizują cel wyprawy: na jednym z pagórków rozkładają ogromną hiszpańską flagę. I uciekają, zanim pojawi się brytyjska policja.

198 metrów kwadratowych materiału – dowód na to, że Gibraltar został odzyskany. Nawet jeśli tylko na 20 minut.

Alicia wierzy w jedność Hiszpanii

Poza głosami wsparcia...

17599

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]