Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Puste miejsce

Puste miejsce

01.07.2013
Czyta się kilka minut
Oficjalny Kijów i większość środowisk opiniotwórczych na Ukrainie nie chcą pamiętać o zbrodniach popełnianych przez Ukraińców, w tym o Wołyniu. Poważna dyskusja nad „czarnymi plamami” odbywa się poza głównym nurtem ukraińskiej myśli społecznej.
N

Niedawno dyskutowałem z ukraińskim politykiem o radykalnie nacjonalistycznych poglądach – i usłyszałem m.in., iż zazdrości mi, że mogę mówić „Polska uważa, Polska oczekuje...”, gdy on tak nie może, bo „nie ma jednej Ukrainy”. Było w tym uznanie, dla niego zasmucające, że Polacy są daleko bardziej jednym narodem niż Ukraińcy.
Tak jest w istocie. Różnice między Ukraińcami z obwodów zachodnich, centralnych i wschodnich wciąż wprawdzie są znaczne, ale po pół wieku swobody migracji wewnętrznych mają już mniejsze znaczenie. Ważniejsze, a rzadko dostrzegane jest to, że w całym kraju, zwłaszcza w miastach, żyją miliony imigrantów różnych narodowości (głównie Rosjan) z okresu powojennego, ich dzieci i wnuków – być może stanowią oni nawet trzecią część narodu. Imigrantem osiadłym na Ukrainie w wieku 38 lat jest obecny jej premier, dzieckiem imigrantów – jej prezydent. To ludzie, którzy...

10651

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]