Reklama

Pudrowanie systemu

Pudrowanie systemu

17.06.2013
Czyta się kilka minut
Islamska Republika Iranu wynalazła skuteczny sposób na przetrwanie: wybory prezydenckie. Kraj ten, choć ma reputację brutalnej dyktatury, zachował pewne elementy demokracji, którymi wiele innych państw muzułmańskich nie zawraca sobie głowy.
R

Rada Strażników, decydująca w imieniu duchowego przywódcy Alego Chameneiego, kto jest godny zostać kandydatem w wyborach, umieszcza zwykle na liście jakiegoś umiarkowanego i cieszącego się sympatią demokratów polityka. Stąd też, gdy nadchodzi czas wyborów, mieszkańcy Teheranu, Szirazu i Esfahanu przestają narzekać, że z ich opinią nikt się nie liczy, i idą wybierać mniejsze zło. Oczywiście w sytuacji takiej jak przed czterema laty, gdy przedwyborcze emocje sięgnęły zenitu i wielu przepowiadało upadek islamskiej republiki – system włącza reset. Wtedy, mimo niemal pewnego zwycięstwa kandydata opozycji Mir Hosejna Musawiego, ogłoszono wiktorię Mahmuda Ahmadineżada, co wielu Irańczyków uznało za oszustwo, doprowadzając do trwających tygodniami zamieszek.
Dziś Musawi siedzi w areszcie domowym, poza nawiasem życia politycznego. Dążący do zmian obywatele znaleźli jednak kolejnego...

3366

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]