Reklama

Wybór przedwyborczy

Wybór przedwyborczy

w cyklu STRONA ŚWIATA
21.05.2021
Czyta się kilka minut
Zanim Irańczycy wybiorą prezydenta, selekcji dokona za nich dwunastu uczonych w piśmie. Rozstrzygną oni, którzy kandydaci nadają się do ubiegania o urząd.
Mahmud Ahmadineżad, jeden z kandydatów na prezydenta Iranu, 12 maja 2021 r. Fot. AP/Associated Press/East News
D

Dwunastu uczonych, największych znawców prawa i teologii, tworzy Radę Strażników Rewolucji, której zadaniem jest dbać, by w muzułmańskiej republice, jaką jest Iran, przestrzegana była kierownicza rola duchowieństwa i wszystko odbywało się zgodnie z szarijatem, czyli po Bożemu. Sześciu strażników wyznacza Najwyższy Przywódca, pierwsza osoba w irańskim państwie od czasu, gdy muzułmańska rewolucja z 1979 r. zmiotła z Pawiego Tronu szacha i obaliła monarchię. Pozostałych sześciu strażników powołuje Madżlis, parlament, ale wybiera do tej roli prawników wskazanych przez naczelnego sędziego, a tego mianuje Najwyższy Przywódca.

Rada Strażników

Rada Strażników czuwa, by wszystkie prawa stanowione przez Madżlis, a także wszystkie decyzje prezydenta i jego ministrów oraz posłów były zgodne z szarijatem. Jeśli tak nie jest, Strażnikom przysługuje prawo weta. Rada Strażników...

12267

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]