Reklama

Ładowanie...

Przywracacze harmonii

07.07.2014
Czyta się kilka minut
Gdy wydawało się, że polska harmonia odejdzie w zapomnienie, grupa entuzjastów z Lublina ruszyła jej na ratunek.
Bartłomiej Stańczyk, inżynier robotyk i akordeonista, w swojej pracowni Fot. Marta Zgierska i Maciej Rukasz / AGENCJA BLOWUP
T

Trudno w to uwierzyć, ale kiedyś wypierała skrzypce. Nie tylko na wsiach. W samej Warszawie przed wojną znajdowały się co najmniej 54 spore zakłady, w których produkowano ten instrument – polską harmonię. A przecież nie był on ani łatwy w konstrukcji, ani tani. Jak podaje dr Olga Siejna, w owych czasach kosztował równowartość konia albo krowy. Dziś jednak niemal całkiem o nim zapomnieliśmy, a na kilkudziesięciu zachowanych egzemplarzach gra kilkunastu mistrzów. Zazwyczaj artystów w podeszłym wieku. W najbliższych latach polska harmonia powinna zatem umrzeć. Na szczęście grupa zapaleńców z Lublina nie chce na to pozwolić.

Dane o dostępności instrumentu mogą wywołać słuszne zdziwienie, należy więc zaznaczyć, że harmonia i akordeon nie są pojęciami tożsamymi. Sami konstruktorzy przyznają, że ich rozróżnienie jest kwestią sporną. Na podstawie wywiadów z tradycyjnymi muzykami,...

9519

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]