Reklama

Przykazania medialne

Przykazania medialne

04.01.2006
Czyta się kilka minut
Porozmawiajmy o dziennikarskiej odpowiedzialności za słowo. Za słowo wypowiedziane lub niewypowiedziane bo zabrakło odwagi. Odpowiedzialności za słowo wypowiedziane niefortunnie - bez roztropności. Odpowiedzialności za wyrządzoną krzywdę.
1

1. Ustawa o mediach zawiera teraz zapis przyznający szefowi Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji prawo do interweniowania, a nawet karania nadawców radiowych i telewizyjnych w przypadku naruszania zasad etyki dziennikarskiej. Zapis ten znalazł się w ustawie z inicjatywy Samoobrony: posłowie partii Andrzeja Leppera uzasadniają jego potrzebę złym traktowaniem przez media, dyskryminacją i kłamstwami na swój temat. Można się więc domyślać, że chodzi o administracyjną ochronę polityków "źle traktowanych" przez dziennikarzy i o miejsce, w którym będą się mogli poskarżyć.

SLD i PO zapowiedziały, że zaskarżą do Trybunału Konstytucyjnego niektóre zapisy nowej ustawy, m.in. właśnie ten dotyczący działań w zakresie etyki dziennikarskiej, widząc w nim rodzaj cenzury. Mało przekonująco brzmiała odpowiedź PiS, że nie należy się bać etyki, szczególnie w...

7015

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]