Reklama

Przesłania Księgi Rut

Przesłania Księgi Rut

15.05.2017
Czyta się kilka minut
Trzy razy Noemi nakazuje Rut i Orfie, drugiej synowej, by te pozostały ze swoimi i pozwoliły jej samej powrócić do Betlejem. Orfa zostaje ze swoim ludem. Rut idzie za teściową.
T

Tradycja konwersji w Izraelu ma oparcie w tej rozmowie. Wiele razy trzeba odmówić komuś dołączenia do ludu Izraela. Gdy wytrwa w swoich prośbach, zostaje dopuszczony do niezbędnych w takiej sytuacji ceremonii. Uczeni powiadają, że w owym czasie, po zdobyciu ziemi obiecanej, tożsamość żydowska czy judzka oznaczała, że ktoś żył na ziemiach plemion Izraela. Było to kwestią geografii, a nie faktycznego pochodzenia z plemienia Judy. Rut stawała się Judejką przenosząc się na ziemię swojego męża, zamieszkując tam i wychodząc za mąż.

W Betlejem Noemi przedstawia wszystkim swoją synową i objaśnia związek z Boazem, przyszłym ojcem jej dziecka. Rut przez 10 lat była żoną i nie zaszła w ciążę. Tu z Bożą pomocą w jedną noc płodzi syna Oweda, a imię to oznacza „służy”, „służy Bogu”. Talmud zapewnia, że Rut żyła wystarczająco długo, by zobaczyć, jak jej praprawnuk Salomon zostaje królem....

2977

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]