Reklama

Bezalel

Bezalel

06.12.2015
Czyta się kilka minut
Potem rzekł Pan do Mojżesza mówiąc: Otom wezwał z imienia Besaleela, syna Urowego, syna Chawurowego z pokolenia Judy.
Paweł Śpiewak / Fot. Grażyna Makara
I

I napełniłem go Duchem Bożym, mądrością i rozumem, i umiejętnością we wszelakim rzemiośle ku dowcipnemu wymyślaniu, cokolwiek może być urobione ze złota, i z srebra, i z miedzi”. Tak oto zostaje nam przedstawiony pierwszy biblijny artysta, twórca, którego imieniem nazywane są najpoważniejsze żydowskie uczelnie artystyczne. Był synem Ura. Ten właśnie mąż podtrzymywał zmęczone ramiona Mojżesza, gdy trwała zwycięska bitwa z Amelekitami. Zginął, jak uczą midrasze, przeciwstawiając się zbuntowanym Hebrajczykom, którzy zbudowali złotego cielca. Z rodu Judy wywodził się Dawid, a potomkiem Dawida będzie Mesjasz. Coś jest szczególnego w imieniu Bezalel. Sugeruje to nawet jego znaczenie: być w cieniu lub pod skrzydłami, opieką Boga samego. Talmud snuje przy tym zastanawiającą opowieść. „Święty Jedyny rzekł Mojżeszowi: »Mojżeszu, czy akceptujesz Bezalela?«. A Mojżesz odpowiedział Panu...

3505

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]