Reklama

Przeciw pełzaniu

Przeciw pełzaniu

07.07.2009
Czyta się kilka minut
Filmowa droga Zanussiego w sposób symboliczny oddaje to wszystko, co stało się z naszym kinem po wyjściu z komunizmu.
C

Choć minęło 40 lat od kinowego debiutu Krzysztofa Zanussiego, duża część młodej polskiej publiczności utożsamia się najsilniej z jego pierwszymi filmami. Już niedługo będziemy mogli przekonać się o tym podczas wrocławskiego festiwalu Era Nowe Horyzonty, gdzie odbędzie się wielka retrospektywa filmów Zanussiego z okazji 70. rocznicy jego urodzin. Jestem pewna, że niejeden wrażliwy dwudziestolatek bez trudu odnajdzie siebie w wątpliwościach Franciszka Retmana z "Iluminacji", a starsi o dekadę rozpoznają swoje życiowe rozterki w postawach bohaterów "Struktury kryształu" czy "Barw ochronnych". Tymczasem w sklepach i wypożyczalniach czekają na nas dwa zestawy DVD z wyborem ośmiu filmów Zanussiego. Zdumiewające: te powstałe najwcześniej zestarzały się najmniej.

Wydawać by się mogło, że właśnie wspomniane wyżej tytuły są filmami wręcz pokoleniowymi, zanurzonymi w ...

6307

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]