Reklama

Prowokacja - jak to się robi na świecie

Prowokacja - jak to się robi na świecie

30.10.2007
Czyta się kilka minut
Brytania: wielkie uprawnienia
o

od koniec 2006 r. w Wielkiej Brytanii wstrzymano śledztwo w sprawie tzw. kontraktu al-Yamamah. Chodzi o serię transakcji zawieranych przez koncern zbrojeniowy BAE Systems z Arabią Saudyjską. Pierwszą z umów, o dostawie ogromnej ilości sprzętu (od antyradarów po samoloty), podpisano w latach 80. i dawno zrealizowano. Dotąd jednak nie zdołano ustalić, czy koncern uzyskał kontrakt, gdyż przekupił prominentnych Saudyjczyków. Teraz, po wstrzymaniu dochodzenia nie wiadomo, czy opinia publiczna pozna kulisy. Dlaczego więc je wstrzymano? Według Blaira, wtedy jeszcze premiera, "ze względu na interesy narodowe". Jakie? Podobno Arabia Saudyjska groziła, że zrezygnuje z nabycia 72 myśliwców Eurofighter, dając do zrozumienia, że zakupu dokona we Francji.

Śledztwo w sprawie pierwszej saudyjskiej transakcji prowadziło Serious Fraud Office (SFO): Biuro do Zwalczania Wielkich...

9835

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]