Reklama

Projekt snobka

Projekt snobka

22.08.2017
Czyta się kilka minut
W TVN-owskim reality show, mającym przemieniać „niegrzeczne dziewczyny” w „damy”, jak w wielu podobnych programach mydli się oczy widzów hasłami o szczytnych celach. Co nie przeszkadza w usuwaniu uczestniczek, które nie przemieniają się w damy wystarczająco szybko i radośnie.
Iwona Radwan-Sado musztruje uczestniczki „Projektu Lady”, Radziejowice, grudzień 2016 r. BARTOSZ KRUPA / EAST NEWS
D

Dama nie musi mieć wielkich pieniędzy. Nawet gdy pieniędzy brakuje, wciąż można obcować z pięknem. Kiedyś przeczytałam inspirujące zdanie: »Jeśli masz akurat na bochenek chleba, to kup pół, a za resztę – bukiecik fiołków«”. Ten absurdalny cytat pochodzi z książki „Jak zostać Damą? Niezwykły poradnik dla kobiet”. Jego autorka, Irena Kamińska-Radomska, wykładowczyni i trenerka etykiety biznesu, protokołu dyplomatycznego, dress code’u i wystąpień publicznych, jest też mentorką i jurorką w programie, w którym kilkanaście „niegrzecznych dziewcząt” ma przemienić się w „damy”.

Polska lejdi

„Projekt Lady” to polska wersja brytyjskiego „Ladette to Lady”. Pierwszy sezon został wyemitowany przez TVN w zeszłym roku, drugi uprzyjemnia widzom tegoroczne wakacje. W programie biorą udział kobiety w wieku od 18 do 29 lat, które „nie dbają o maniery, imprezują do białego rana...

9316

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Świetne podsumowanie: "Jeśli tak mają teraz wyglądać dobre maniery, to wolę podróżować pociągiem z chamką, która je kanapki, chodzi w glanach albo mini, za to z uśmiechem pomoże włożyć walizkę na półkę – nawet jeśli zaklnie: „O k… , ale ciężkie!” – niż z damulką, która na prośbę o pomoc zareaguje pogardliwym „Dasz radę”." Współczuję tylko uczestniczkom tego programu. Oby po jego opuszczeniu nie musiały się poddawać terapii.

Wprawdzie nie obejrzałam ani jednego odcinka (nie jestem ani dziennikarka, ani socjolozka kultury, więc nie musze się katowac:))) niemniej znany mi jest ten typ programów rozrywkowych lansowanych przez TVN. Schemat jest jeden: ponizanie uczestnikow(czek), chamskie zachowanie prowadzących (zaczął paradę przed laty Kuba Wojewódzki), promowanie idiotycznych stylów i zachowań wywodzących sie z kultury knajackiej kręgów słoikowo-podmiejskich. Kolejnym podobnym programem jest parada chamskiego zachowania w wykonaniu Magdy Gessler. Szkoda czasu i atłasu, żeby poświęcać temu chłamowi choć pięć minut uwagi. Niemniej nie da się ukryć, ze jest to signum temporis: złakniona poklasku społeczna mierzwa, która jeszcze niedawno nie miała zadnych szans z takimi manierami, wreszcie została dowartosciowana. I staje się ogniwem w łańcuszku powielajacym zły gust i ordynarny, pogardliwy stosunek do drugiego człowieka

Pani Rozenek z pewnością żadna damą nie jest.Jej nowy wizerunek przy p.Majdanie raczej plasuje ją w zupełnie innej kategorii kobiet.

Dlatego wolę tradycyjne (naturalne) podejście, a nie wystudiowane, na siłę mające przerabiać obywateli w... Właśnie w co? W bezmyślnych konsumentów?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]