Reklama

Ładowanie...

Prekursorka walki z okaleczaniem żeńskich narządów płciowych z Nagrodą Templetona

Prekursorka walki z okaleczaniem żeńskich narządów płciowych z Nagrodą Templetona

22.05.2023
Czyta się kilka minut
Edna Adan Ismail opowiada, że pierwszym impulsem do jej walki stało się oburzenie ojca, gdy dowiedział się, że matka Edny i jej babka w tajemnicy przed nim zorganizowały obrzęd jej obrzezania, gdy miała 8 lat.
/ TIM COLE / MATERIAŁY PRASOWE TEMPLETON PRIZE
J

Jest pierwszą Somalijką, która ukończyła studia w Wielkiej Brytanii. Pierwszą kobietą, która prowadziła samochód w Somalilandzie (to północny autonomiczny region Somalii, mający własny rząd nieuznawany przez społeczność międzynarodową). Pierwszą wykwalifikowaną położną w tej części Afryki. Pierwszą kobietą-minister (kierowała ministerstwem spraw zagranicznych w rządzie Somalilandu) i byłą pierwszą damą. Teraz jest pierwszą Afrykanką, która zdobyła tegoroczną Nagrodę Templetona – poinformowała na swojej stronie Fundacja Johna Templetona (renomowana instytucja wspierająca naukę i edukację). 

Edna Adan Ismail urodziła się w Protektoracie Somalilandu Brytyjskiego w 1937 r. Jej ojciec był zasłużonym lekarzem, który organizował opiekę zdrowotną w tym regionie, i jednocześnie pobożnym muzułmaninem. Matka była katoliczką. Dzięki ojcu najpierw zdobyła wykształcenie, choć w tamtym czasie dziewczynki nie były posyłane do szkoły, a potem została położną. Na terenie dawnych koszar zbudowała szpital i uniwersytet medyczny. Poślubiła Muhammada Haji Ibrahima Egala, somalijskiego polityka, który w latach 1967-69 kierował rządem Somalii, a w latach 1993-2002 był prezydentem Somalilandu.

Jest prekursorką walki ze zwyczajem okaleczania żeńskich narządów płciowych. Opowiada, że pierwszym impulsem do tej walki stało się oburzenie ojca, gdy dowiedział się, że matka Edny i jej babka w tajemnicy przed nim zorganizowały obrzęd jej obrzezania, gdy miała 8 lat.

„Zakorzeniona w swojej wierze muzułmańskiej, otrzymuje tegoroczną nagrodę w uznaniu jej niezwykłych wysiłków na rzecz wykorzystania mocy nauki w celu potwierdzenia godności kobiet i pomocy im w fizycznym i duchowym rozkwicie” – czytamy w uzasadnieniu wyróżnienia. Nagrodzie Templetona towarzyszy czek na ponad 1,3 mln dolarów.©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...
Ukazał się pierwotnie pod tytułem: „Afrykanka z Templetonem”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]