Reklama

Ładowanie...

Prawo do wyboru. I do porażki

22.02.2016
Czyta się kilka minut
Samotne kobiety mają prawo do swoich wyborów, także tych dotyczących macierzyństwa. Mają też prawo do porażki. I wyjścia z niej jako kobiety silniejsze, nawet jeśli porzucono je w sposób dramatyczny.
A

ANNA GOC: Jak samotna matka może rozumieć sugestię, że powinna „ustabilizować swoją sytuację rodzinną”? 

PROF. MARIA BEISERT, psycholożka, seksuolożka i prawniczka: Dla wielu samotnych matek to pytanie brzmi: „dlaczego nie zwiąże się pani z mężczyzną?”. Powody, dla których kobiety samotnie lub samodzielnie wychowują dzieci, można rozłożyć na skali – na jednym jej końcu będą matki, które nie chcą wiązać się z mężczyzną, na drugim – te, od których partner odszedł. A innego kandydata nie ma. Będąc na miejscu którejkolwiek z nich, odpowiedziałabym, że to ja właśnie mam ustabilizowaną sytuację rodzinną. I że wybrałam takie macierzyństwo. O tym, co za tym wyborem stoi, nie chcę i nie muszę mówić.

To nie zawsze jest wybór.

Taka strategia odpowiadania na tzw. pytania czy sugestie inwazyjne – a pytanie „...

3347

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]