Reklama

Trauma jest częścią życia

Trauma jest częścią życia

03.09.2013
Czyta się kilka minut
Prof. Maria Beisert: Ojciec Mądel postąpił odważnie i zachęcił inne ofiary do szukania pomocy. Ale jednocześnie chcę podkreślić, że psychoterapia traumy wymaga ciszy.
Fot. Archiwum prywatne
A

ARTUR SPORNIAK: „Kiedy spowiadał ośmiolatków, dopytywał się o grzechy związane z seksualnością. Młodym chłopcom tłumaczył, co to jest polucja, i dopytywał, czy już tego doświadczyli. Młodym dziewczynkom mówił o gwałcie. (...) Zabierał nas potem na zakrystię, kazał się rozbierać i wychodził. Ja się nigdy nie rozebrałem i później zawsze mnie chwalił. Kiedy sadzał mnie na kolana, czułem, że jest podniecony. (...) A jednocześnie zaznaczał, że to nasze prywatne sprawy i zabraniał o tym mówić rodzicom”. Czy z tej relacji o. Krzysztofa Mądela można wnioskować, że doświadczył on wykorzystania seksualnego?
PROF. MARIA BEISERT:
Opis tego wydarzenia spełnia kryteria wykorzystania seksualnego dziecka przez osobę dorosłą. W grę wchodzą tu oba rodzaje wykorzystania: tzw. wykorzystanie bezdotykowe i wykorzystanie z dotykiem. O tym pierwszym świadczy owe dopytywanie się podczas...

13740

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]