Reklama

Ładowanie...

Samotne matki

22.02.2016
Czyta się kilka minut
Upadek obyczajów? W tej dziedzinie wprost przeciwnie. Jeszcze całkiem niedawno, dobrze to pamiętam, w powszechnym użyciu były pogardliwe określenia: „panna z dzieckiem”, „rozwódka” i gorsze...
N

Nie tak dawno „głęboko katolicka” rodzina czuła się z powodu nieślubnego dziecka („bękarta”) „okryta hańbą”. Czasem nieszczęsną dziewczynę wyrzucano z domu. Albo tak kombinowano, żeby rzecz się nie wydała. Rozwiązaniem było oddanie komuś dziecka („podrzutek”) lub aborcja. Dziś – w tym widzę poprawę obyczajów – status samotnej matki nie wywołuje odruchów potępienia czy pogardy. Macierzyństwa nie umniejsza ani rozstanie z mężem – ojcem dziecka (dziś się mówi „partnerem”), ani brak stałego partnera w ogóle.

Kościół przyczynił się do uznania godności każdego macierzyństwa i każdego człowieka, także tego, którego sytuacja kanoniczna czy w ogóle prawna nie jest w porządku. Przyczynił się poprzez organizowanie opieki nad samotnymi matkami. Pierwszy w Polsce dom samotnej matki założył ksiądz. Po nim pojawiło się kilkadziesiąt kolejnych. Są dofinansowywane przez Miejskie Ośrodki Pomocy...

4588

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]