Reklama

Prawdziwi partnerzy

Prawdziwi partnerzy

31.07.2006
Czyta się kilka minut
Prezydent Wenezueli Hugo Chavez odbywa podróż do krajów, które "sprzeciwiają się dominacji USA. Jego marszruta objęła Białoruś, Rosję, Iran oraz Wietnam.
K

Kiedy na Białorusi Wenezuelczyk nawoływał do budowy bilateralnego ładu geopolitycznego, Łukaszenka odpowiadał, że Mińsk wreszcie odwiedził polityk sprzeciwiający się kolorowym rewolucjom. Chavezowi, jak Łukaszence, naród próbował już wyrwać władzę: obaj nie zawahali się stłumić rewolty siłą. Prezydent Białorusi mówił: "Moja broń jest twoją bronią" i obiecywał złożenie wizyty w Caracas (możliwe, że wcześniej dojdzie do spotkania na Kubie). Dla Łukaszenki to okazja do przełamania międzynarodowej izolacji: podczas dwunastu lat sprawowania urzędu był za granicą tylko kilka razy.

Jednak wizyta na Białorusi była dla Chaveza jedynie rozgrzewką przed spotkaniem z Putinem i przed robieniem prawdziwych interesów. Prezydent Wenezueli dokonał zakupów za ponad trzy miliardy dolarów, bo na tyle opiewają kontrakty na broń, która z Moskwy poleci do Caracas. W dodatku Łukoil...

1583

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]