Reklama

Prawda po 38 latach

Prawda po 38 latach

22.06.2010
Czyta się kilka minut
Dopiero dziś brytyjski wymiar sprawiedliwości ustalił ostatecznie, co się zdarzyło 30 stycznia 1972 r. w północnoirlandzkim Londonderry. Dzień ten przeszedł do historii jako "Krwawa Niedziela".
W

Winni są żołnierze. 38 lat temu to brytyjscy spadochroniarze bez ostrzeżenia zaczęli strzelać do bezbronnych uczestników manifestacji. Wbrew temu, co twierdzili, nie działali w obronie własnej. Strzelali do uciekających i tych, którzy ratowali rannych. Ich działania były "nieuzasadnione i nie do usprawiedliwienia".

To kwintesencja opublikowanego właśnie raportu Trybunału Saville’a: zespołu sędziów, którego zadaniem było ustalenie ponad wszelką wątpliwość, kto ponosi winę za to, co 30 stycznia 1972 r. stało się w mieście Derry (jak nazywają je katolicy) czy też Londonderry (jak wolą mówić protestanci). Żołnierze z First Parachute Regiment otworzyli wówczas ogień do uczestników pokojowej demonstracji. Zginęło 13 osób (w tym aż sześciu 17-latków); było też 13 rannych; jeden z nich zmarł w szpitalu.

Werdykt Komisji Saville’a i słowa brytyjskiego...

7717

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]