Reklama

Ładowanie...

Prawda po 38 latach

22.06.2010
Czyta się kilka minut
Dopiero dziś brytyjski wymiar sprawiedliwości ustalił ostatecznie, co się zdarzyło 30 stycznia 1972 r. w północnoirlandzkim Londonderry. Dzień ten przeszedł do historii jako "Krwawa Niedziela".
W

Winni są żołnierze. 38 lat temu to brytyjscy spadochroniarze bez ostrzeżenia zaczęli strzelać do bezbronnych uczestników manifestacji. Wbrew temu, co twierdzili, nie działali w obronie własnej. Strzelali do uciekających i tych, którzy ratowali rannych. Ich działania były "nieuzasadnione i nie do usprawiedliwienia".

To kwintesencja opublikowanego właśnie raportu Trybunału Saville’a: zespołu sędziów, którego zadaniem było ustalenie ponad wszelką wątpliwość, kto ponosi winę za to, co 30 stycznia 1972 r. stało się w mieście Derry (jak nazywają je katolicy) czy też Londonderry (jak wolą mówić protestanci). Żołnierze z First Parachute Regiment otworzyli wówczas ogień do uczestników pokojowej demonstracji. Zginęło 13 osób (w tym aż sześciu 17-latków); było też 13 rannych; jeden z nich zmarł w szpitalu.

Werdykt Komisji Saville’a i słowa brytyjskiego...

7717

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]