Reklama

Prawda po 38 latach

Prawda po 38 latach

22.06.2010
Czyta się kilka minut
Dopiero dziś brytyjski wymiar sprawiedliwości ustalił ostatecznie, co się zdarzyło 30 stycznia 1972 r. w północnoirlandzkim Londonderry. Dzień ten przeszedł do historii jako "Krwawa Niedziela".
W

Winni są żołnierze. 38 lat temu to brytyjscy spadochroniarze bez ostrzeżenia zaczęli strzelać do bezbronnych uczestników manifestacji. Wbrew temu, co twierdzili, nie działali w obronie własnej. Strzelali do uciekających i tych, którzy ratowali rannych. Ich działania były "nieuzasadnione i nie do usprawiedliwienia".

To kwintesencja opublikowanego właśnie raportu Trybunału Saville’a: zespołu sędziów, którego zadaniem było ustalenie ponad wszelką wątpliwość, kto ponosi winę za to, co 30 stycznia 1972 r. stało się w mieście Derry (jak nazywają je katolicy) czy też Londonderry (jak wolą mówić protestanci). Żołnierze z First Parachute Regiment otworzyli wówczas ogień do uczestników pokojowej demonstracji. Zginęło 13 osób (w tym aż sześciu 17-latków); było też 13 rannych; jeden z nich zmarł w szpitalu.

Werdykt Komisji Saville’a i słowa brytyjskiego...

7717

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]