Reklama

Pożegnanie Prospera

Pożegnanie Prospera

12.01.2003
Czyta się kilka minut
Grzegorzewski przeplata tekst Audena wątkiem osobistym, autobiograficznym. Wszak zdejmuje właśnie czarodziejski płaszcz dyrektora Narodowego Zwierciadła. Nie pierwszy to raz w teatrze Grzegorzewskiego dociekanie dotyczące roli artysty okazuje się rozważaniem mocno osobistym.
P

Początek „Morza i zwierciadła” Jerzego Grzegorzewskiego naznaczony jest Wyspiańskim. Znieruchomiały Prospero obserwuje świat przez lupę. Siedzi na dziwnym wehikule, zrobionym ze starego magla i stelaża ogromnego plażowego leżaka. Nad nim, jak zaklęty żałobny anioł stróż - Ariel. Tak mógłby wyglądać nagrobek Prospera w Katedrze na Wawelu, gdyby się tam znajdował. I taki trafiłby do „Akropolis” Wyspiańskiego.

Epilog burzy
Nie mnóżmy jednak od początku paraleli literackich. Sama materia poematu dramatycznego W.H. Audena „Morze i zwierciadło”, będącego komentarzem do Szekspirowskiej „Burzy”, jest wystarczająco bogata i skomplikowana. Utwór składa się z dwóch obszernych monologów: Prospera (Jerzy Trela) i Kalibana oraz tekstów „obsady drugoplanowej”, czyli krótkich wystąpień pozostałych osób dramatu Szekspira. Całość poprzedza, przesunięta zresztą przez...

10547

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]