Reklama

Powtórka z przeszłości

Powtórka z przeszłości

31.07.2006
Czyta się kilka minut
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, bez wątpienia nie samo z siebie, a z inspiracji Prezydenta, przygotowuje ustawę o bezpieczeństwie narodowym. Ma ona umożliwić nacjonalizację przedsiębiorstw, jeśli zagrożony będzie interes państwa.
Z

Zgodnie z projektem, Skarb Państwa otrzymałby prawo przymusowego wykupu firm, które mają strategiczne znaczenie dla państwa, w przypadku tak zwanego "wrogiego przejęcia". Możliwe byłoby także, gdyby działania kierownictwa "firmy strategicznej" uznane zostały za szkodliwe dla "interesu narodowego", wprowadzenie w takiej firmie zarządu komisarycznego.

Jest to pomysł chory, rodem z - niestety przed sześćdziesięciu laty spełnionych - marzeń Hilarego Minca. Pomysł urągający logice wolnego rynku, zasadom prawa własności oraz szkodliwy dla gospodarki. Po pierwsze, posługuje się dwiema nieostrymi kategoriami "firma strategiczna" i "interes narodowy". A ponieważ gospodarka rynkowa opiera się na zasadach świętego prawa własności, wolności gospodarczej i swobody konkurencji, kategorie te nie dają się uściślić w sposób nienaruszający istoty mechanizmu gospodarczego....

2297

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]