Reklama

Ekonomista niezłomny

Ekonomista niezłomny

20.11.2005
Czyta się kilka minut
Rewolucyjne zmiany w polskim systemie gospodarczym z końca 1989 r. nie miały precedensu w całej historii gospodarczej świata. Nikt i nigdy nie dokonał błyskawicznego, choć ewolucyjnego przejścia od skrajnie zetatyzowanej gospodarki nakazowo-rozdzielczej do rozwiniętej gospodarki rynkowej.
O

Order Orła Białego przyznawany jest dla uhonorowania “znamienitych zasług zarówno cywilnych, jak i wojskowych, położonych w czasie pokoju lub wojny dla chwały i pożytku Rzeczypospolitej". A ponieważ w tym roku order ten, ustanowiony przez Augusta II w 1705 roku, obchodzi jubileusz trzechsetlecia, na Prezydencie RP ciążył szczególny obowiązek przyznania go wyjątkowo zasłużonym. Przyznać trzeba, że XII Mistrz Orderu, Aleksander Kwaśniewski, nagradzając Krzysztofa Pendereckiego i Leszka Balcerowicza dokonał bardzo trafnego wyboru. Obydwaj odznaczeni są bowiem Polakami chyba najbardziej znanymi w świecie, a ich zasługi dla polskiej kultury i ekonomii są nie do przecenienia.

Ze zrozumiałych względów, jako że jestem publicystą ekonomicznym, skromna laudacja, którą chcę tu przedstawić, tyczyć może przede wszystkim profesora Leszka Balcerowicza. Naukowca, polityka...

5379

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]