Reklama

Cielec schodzi z ołtarza

Cielec schodzi z ołtarza

01.04.2008
Czyta się kilka minut
Dolara, a ściślej jego mit, zniszczyli w Polsce: Leszek Balcerowicz i Chińczycy.
/rys. Mirosław Owczarek
2

26 marca kurs dolara wynosił 2,24 zł, o 32 proc. mniej niż przed dwoma laty. Jeśli - co niewykluczone - taka dynamika utrzyma się przez dwa lata, to wiosną 2010 r. nastąpi zrównanie relacji wymiennej dolara i złotego. Na naszych oczach następuje kres największego chyba mitu ekonomicznego. Mitu o niewzruszonej potędze pieniądza, który na banknotach ma inskrypcję "In God We Trust".

Z karą śmierci włącznie

Przed wojną dolar w Polsce traktowany był normalnie. Potrzebny był wybierającym się za ocean albo sprowadzającym stamtąd towary. Niemal nikt nie używał go jako instrumentu przechowywania oszczędności. Bo i po co? Złoty był pieniądzem mocnym, o stałej (nawet rosnącej) wartości, a gromadzenie dolarów narażało na pewne koszty transakcyjne i kłopot (drobny, co prawda) z chodzeniem do banku.

Sytuacja zmienia...

10356

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]