Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Porządki wśród egzorcystów

Porządki wśród egzorcystów

31.03.2014
Czyta się kilka minut
Episkopat kończy opracowywać nowe wytyczne dla egzorcystów. Grupa ekspertów pracuje dyskretnie, ale zmiany już widać.
W

W ubiegłym roku pisaliśmy, że egzorcyści – do niedawna pozostający na uboczu – stali się w Polsce najbardziej medialną grupą księży. Od końca lat 90. ich liczba wzrosła z czterech do ponad stu dwudziestu; bestsellerami stawały się też książki i czasopisma (m.in. miesięcznik „Egzorcysta”), z których wyłaniał się obraz niemal całego świata opętanego przez szatana. Przed „przesunięciem akcentów” oraz „mentalnością, wedle której to zły duch, a nie Chrystus, jest wszechpotężny”, ostrzegał niedawno w rozmowie z „Tygodnikiem” nowy przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki. Wspominał falę zainteresowania egzorcystami, którą w latach 70. obserwował we Włoszech. „W księżach z Polski wywoływała ona zdziwienie – pytaliśmy, jak Kościół może na to pozwolić. Tymczasem po 40 latach doświadczamy tego u siebie” – mówił abp Gądecki. Nad zastrzeżeniami na temat pracy egzorcystów debatowali również...

4555

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]