Reklama

Popielec: żeby znaki nabrały sensu

Popielec: żeby znaki nabrały sensu

05.03.2019
Czyta się kilka minut
Ks. Adam Boniecki: W czterdziestu dniach Wielkiego Postu znajdź choć dwa dni skupienia. Żebyśmy nie wpadli w rytualizm.
Ks. Adam Boniecki / fot. Maciej Zienkiewicz
Ks. Adam Boniecki / fot. Maciej Zienkiewicz

Posłuchaj

O

Obrzędy, nawet włącznie z posypaniem głów popiołem, z przepisami dotyczącymi jedzenia mięsa, nabożeństwami, a nawet niekiedy rekolekcjami, to często lifting mający nam poprawić samopoczucie. Przyjmujemy jakieś praktyki i sądzimy, że to nas zmienia - mówi w najnowszym odcinku Podkastu Powszechnego ks. Adam Boniecki. - A to my się musimy zmienić, żeby te praktyki nabrały sensu.

Jak zauważa redaktor senior „Tygodnika Powszechnego”, wyraziście widać tu wadę polskiego katolicyzmu, jaką jest obrzędowość. Ogromną wagę w duszpasterstwie przywiązuje się do tych nabożeństw i praktyk, gdy tymczasem ich sens pozostaje niezrozumiały. 

- W czterdziestu dniach Wielkiego Postu znajdź sobie choć dwa dni, które będą dla Ciebie dniami wielkopostnego skupienia - zachęca. - Ale wymaga to poważnej i bardzo indywidualnej pracy, żebyśmy się nie wyślizgali z tego, co istotne, po ślizgawce, którą jest rytualizm.


Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

PODKAST POWSZECHNY

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz