Reklama

Ładowanie...

Popielec: odzyskiwanie nadziei

24.02.2009
Czyta się kilka minut
Stefan Wilkanowicz: Panuje milczące założenie, że przeciętny człowiek nie ma okazji do heroizmu. Tymczasem konsekwentna wiara wymaga heroizmu podejmowania małych, zwyczajnych decyzji. A jakie to bywa męczące! - o Środzie Popielcowej, postanowieniach wielkopostnych i o tym, dlaczego Rudolf Hoess był lepszy od Judasza rozmawia Tomasz Ponikło.
Popielec /fot. KNA-Bild
"

"Z prochu powstałeś, w proch się obrócisz". Co dzisiaj mogą znaczyć te słowa, tak jasno kojarzące się ze Środą Popielcową?

Jest taki tekst Ewangelii, który nazywam "żądaniem dyskrecji". Jak się modlisz, to w odosobnieniu. Jak pościsz, wyglądaj na wesołego. Tymczasem żyjemy w kulturze konkurencji, pozorów i reklamy. Reklamowanie samego siebie jest podstawowym sposobem bycia w świecie. Ale dla chrześcijanina taki świat co roku zostaje zakwestionowany. Przychodzi Środa Popielcowa a wraz z nią, to bardzo potrzebne skojarzenie: z prochu powstałeś, w proch się obrócisz. To budzi w nas świadomość kruchości i słabości człowieka. Ulotności świata. Własnej niedoskonałości.

Chrześcijanin nie może się popisywać, a jednocześnie ma dawać świadectwo. Czyli dbać, żeby dobro było widzialne. Jak powinien to robić? Jak nie włazić innym do duszy w kaloszach?

...

8371

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]