Reklama

Ładowanie...

Polska tworzy najsilniejszą artylerię w Europie

17.10.2022
Czyta się kilka minut
Pytanie o przyszłość Wojska Polskiego nie sprowadza się do tego, czy powinniśmy kupować nowe uzbrojenie, lecz raczej do tego, czy w kolejnych dekadach będzie nas stać na utrzymywanie go w należytym stanie.
Amerykański system rakietowy HIMARS. Ćwiczenia w Tarlac. Filipiny, 13 października 2022 r. / AARON FAVILA / AP / EAST NEWS
N

Na dniach – jak poinformował rzecznik Agencji Uzbrojenia Krzysztof Płatek – resort obrony narodowej podpisze umowę zakupu ok. 300 koreańskich wyrzutni rakietowych K239, czyli odpowiednika amerykańskiego systemu HIMARS, który jest już na wyposażeniu naszej armii. Kupimy też nowoczesne rakiety, a kontrakt przewiduje transfer technologii, za sprawą którego uzbrojenie do systemu K239 mogłoby być produkowane w Polsce.

Ponadto wiosną MON zapytał Pentagon o możliwość nabycia do pół tysiąca wyrzutni HIMARS i choć tylu na pewno nie uda się zamówić, jest niemal pewne, że do 20 zakontraktowanych już w 2019 r. polskich HIMARS-ów – do 2025 r. dołączy co najmniej kilkadziesiąt kolejnych. Po zakończeniu wszystkich dostaw Wojsko Polskie stałoby się posiadaczem najsilniejszej artylerii rakietowej w Europie – i jednej z najpotężniejszych na świecie.

Skala zamówień uzbrojenia dla Wojska...

2982

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/atak-na-ukraine

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]