Reklama

Polak przy Papieżu

Polak przy Papieżu

11.12.2005
Czyta się kilka minut
Wojciech Giertych urodził się 27 września 1951 r. w Londynie w rodzinie polskich emigrantów. Jego ojciec Jędrzej był działaczem przedwojennej endecji, brat Maciej - profesor biologii - jest eurodeputowanym, a bratanek Roman szefuje LPR. Zakonnik nie podziela jednak ich poglądów politycznych. Mówi, że od radykalizmu w myśleniu uchroniła go lektura dzieł św. Tomasza.
Z

Z myślą Akwinaty zetknął się w zakonie dominikanów, do którego wstąpił w 1975 r. po studiach historycznych na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ponieważ biegle czytał po łacinie, wyrobił sobie nawyk codziennej lektury fragmentu “Sumy teologicznej". Dzięki temu już podczas studiów w seminarium zapoznał się w oryginale z całością dorobku św. Tomasza. To ukierunkowało jego zakonną drogę. Po święceniach kapłańskich (1981) wyjechał studiować na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu “Angelicum" w Rzymie. Studia zwieńczył doktoratem z teologii moralnej.

Po powrocie do Polski pełnił funkcję magistra studentatu (wychowawcy i przełożonego braci przygotowujących się do kapłaństwa) oraz wykładowcy teologii moralnej Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie. W 1998 r. został jednym z dziesięciu asystentów generała...

3527

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]