Reklama

W Watykanie bez zmian

W Watykanie bez zmian

05.02.2007
Czyta się kilka minut
Ci, którzy za pontyfikatu Jana Pawła II narzekali, że Kościół nie może żyć od jednego nadzwyczajnego wydarzenia do drugiego, muszą być zadowoleni. Wśród moich watykańskich rozmówców panuje przekonanie, że w Kurii Rzymskiej nic się nie dzieje.
fot. K. Atys - Agencja Gazeta
W

Wstępując na tron Benedykt XVI, w przeciwieństwie do Jana Pawła II, Kurię Rzymską znał doskonale. Przepracował w niej 24 lata (od 25 listopada 1981 do 2 kwietnia 2005 r.). Co więcej, jak sam stwierdził w "Raporcie o stanie wiary": "niewygodne stanowisko" prefekta Kongregacji Doktryny Wiary "ma jedną zaletę - daje przegląd ogólnej sytuacji". Teraz jednak stał się Kurii zwierzchnikiem, a zarazem - jeśli wolno tak powiedzieć - zakładnikiem. Rządzi Kurią, ale bez niej byłby bezradny w rządzeniu Kościołem. Jedyne, co może, to dobierać takich ludzi (przynajmniej szefów dykasterii), którym może bezgranicznie ufać.

Rzeczy drugorzędne

Kurialiści, jak Watykan Watykanem, zawsze narzekali na funkcjonowanie Kurii. Także poglądy obecnego papieża na jej działalność (nie tylko zresztą jej, ale w ogóle różnych kościelnych instytucji) znane są...

12918

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]