Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Pokolenie po

Pokolenie po

05.11.2018
Czyta się kilka minut
Dorastali wśród opowieści wywodzących się sprzed ich narodzin. Nie mogli ich wtedy zrozumieć ani przetworzyć. Dzisiaj ożywiają je w urywkach, fragmentach, mikroopowieściach. Na serio.
Monika Sznajderman, Paweł Sołtys, Mikołaj Grynberg, Marcin Wicha
W

W polskiej literaturze dokonuje się właśnie zwrot. Zmęczeni opresyjnymi rządami ironii pozwoliliśmy wreszcie, by ktoś opowiedział o naszym pochodzeniu, przeszłości i rodzinach – bez strachu, że zostanie mu wytknięta pretensjonalność, czułostkowość i egzaltacja. Uprzytomniła nam to dopiero lawina literackich nagród i nominacji dla „Fałszerzy pieprzu” Moniki Sznajderman, „Mikrotyków” Pawła Sołtysa, „Rejwachu” Mikołaja Grynberga, „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy.

Nie dość, że wygrywają gatunki w Polsce dotąd niepopularne, to jeszcze całkiem poważnie traktujące zmilczane przez ironistów doświadczenie utraty czy żałobę. Literatura coraz częściej poddaje się afektom, nie tracąc jednocześnie z pola widzenia momentu, w którym emocje stały się transakcją, a wybory życiowe – rachunkiem zysków i strat.

Anegdoty i genealogie

Nigdy nie będzie wiadomo, jak...

15943

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]