Reklama

Pokarm

Pokarm

05.06.2007
Czyta się kilka minut
Jeść trzeba, wyjścia nie ma. Przez tysiąclecia panowało przekonanie, że ludzie muszą walczyć o żywność, bo jej nie starczy dla wszystkich. Zaspokojenie głodu jest wprawdzie i obecnie problemem dla milionów, ale to już jest tylko wynik złej dystrybucji żywności, a nie problemów z jej produkcją. Problem, przeciwnie, mamy z jej nadprodukcją i nieopłacalnością rolnictwa, co zmusza do wydatkowania kolosalnych pieniędzy na dotacje dla rolników. To zaś z kolei - słusznie - oburza wielu komentatorów, bo gdyby pieniądze na dotacje dla rolnictwa we Francji, Polsce i innych krajach Unii Europejskiej przeznaczyć na wzrost produkcji żywności w Afryce i innych głodujących regionach świata (nie bardzo wiadomo, jak to zrobić), głód zniknąłby z powierzchni ziemi.
S

Skoro nie grozi nam głód i skoro żywność jest względnie tania (zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych), a jej ceny ewentualnie sztucznie podnoszone, to już nie jest naszym codziennym zadaniem najeść się, lecz jest nim zjeść to, co trzeba, o tej porze, kiedy trzeba, i w tempie, w jakim jest to stosowne. Z tego punktu widzenia w Polsce wciąż w wielu instytucjach panują barbarzyńskie obyczaje polegające na tym, że nie ma odpowiedniej przerwy na obiad, lunch czy drugie śniadanie. Ludzie muszą połykać kanapki i chrupać ogórki umiejętnie ułożone między papierami biurowymi, tak żeby niczego nie zabrudzić i żeby szef nie zauważył. Wiem, że dwugodzinna przerwa na lunch, czy nawet kilkugodzinna, jak we Włoszech (ale to ze względów klimatycznych), zostałaby powitana niechętnie przez pracowników, bo musieliby dłużej zostawać w pracy, ale jakieś rozwiązanie tej kwestii stanowi wymóg...

3350

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]