Podróż do Namibii
Podróż do Namibii

Clemencia Garises ma trzydzieści jeden lat i jest inspektorem policji kryminalnej w Windhuku, stolicy Namibii. To policjantka ambitna i dobrze przygotowana do zawodu – odbyła nawet szkolenie w Finlandii. Kiedyś taka kariera nie byłaby dla niej możliwa, ale czasy apartheidu skończyły się dwie dekady temu.
Mówimy bowiem o kraju, który pod koniec XIX w. został kolonią niemiecką jako Afryka Południowo-Zachodnia, a po I wojnie światowej na mocy decyzji Ligi Narodów przeszedł pod zarząd Unii Południowoafrykańskiej, później Republiki Południowej Afryki. Niemcy wymordowali część zamieszkujących kolonię ludów Herero i Nama (przeczytać o tym możemy w wydanej niedawno po polsku „Zbrodni kajzera” Olusogi i Erichsena) i jako pierwsi wprowadzili system segregacji rasowej, utrwalony po II wojnie za sprawą apartheidu, będącego wówczas podstawą ustroju społecznego i...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]