Reklama

Słowa nie wystarczą

Słowa nie wystarczą

z Lipska
07.06.2021
Czyta się kilka minut
Rząd niemiecki chce przeprosić namibijskie plemiona za ludobójstwo sprzed ponad wieku. Ich członkowie wolą reparacje. Podobnie jak rządzący w Atenach i Warszawie.
Delegacja kobiet z Namibii, które przybyły po szczątki przodków, przed berlińskim ministerstwem sprawiedliwości. Sierpień 2018 r. KAY NIETFELD / AFP / EAST NEWS
K

Konsultacje trwały ponad sześć lat. Wreszcie, pod koniec maja, szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas ogłosił osiągnięcie porozumienia z rządem Namibii. Scenariusz naszkicowany przez ministra wydawał się prosty. Po pierwsze, Niemcy uznają zbrodnie popełnione ponad sto lat temu na terytorium obecnej Namibii za ludobójstwo. Po drugie, przeproszą. A po trzecie, zaoferują konkretną sumę jako zadośćuczynienie.

Sprawa miała zostać szybko zamknięta. Przeprosiny miał wziąć na siebie prezydent Frank-Walter Steinmeier. Przygotowywano już jego podróż do Windhuk, stolicy kraju na południowym zachodzie Afryki. Jednak plany stanęły pod znakiem zapytania. Potomkowie prześladowanych odrzucają bowiem rządową ugodę i domagają się wypłacenia reparacji.

Pierwsze ludobójstwo XX wieku

Niemcy skolonizowali obecne terytorium Namibii i władali nim w latach 1884–1915. Rdzenne plemiona...

7930

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]