Reklama

Namibia: Cena zbrodni

Namibia: Cena zbrodni

w cyklu STRONA ŚWIATA
01.06.2021
Czyta się kilka minut
Niemcy przyznają się do ludobójstwa afrykańskich ludów Herero oraz Nama i w geście przeprosin chcą zapłacić prawie półtora miliarda dolarów. Potomkowie tych, którzy przeżyli pierwszą w XX stuleciu ludobójczą rzeź, nie chcą jednak podarków, lecz odszkodowania.
Niemcy po raz pierwszy przyznały się do ludobójstwa w Namibii podczas okupacji kolonialnej. Na zdjęciu minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas na konferencji prasowej w Berlinie, 28 maja 2021 r. / FOT. TOBIAS SCHWARZ/AFP/East News
D

Do ludobójczej zbrodni doszło na początku XX stulecia w dzisiejszej Namibii, nazywanej wówczas po prostu Afryką Południowo-Zachodnią. Podczas rozbioru kontynentu dokonanego przez europejskie mocarstwa w 1884 roku na kongresie w Berlinie, Afryka Południowo-Zachodnia została przyznana Niemcom.

Tysiące niemieckich osadników ściągnęło tu skuszonych obietnicą bezkresnych farm, przebogatych łowisk i diamentowych pól. Na potrzeby osadnictwa przybyli z Niemiec kolonialni zarządcy odbierali najlepsze grunty, pastwiska i stada tubylczym ludom. W 1904 roku obrabowani z własności i pozbawieni środków do życia pasterze Herero, a po nich także myśliwi Namowie, przezywani przez białych Buszmenami lub Hotentotami, podnieśli przeciwko przybyszom zbrojny bunt. Do stłumienia rebelii Niemcy posłali specjalny korpus ekspedycyjny pod dowództwem generała Lothara von Trothy, który utopił właśnie we...

13834

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"..Herero, a po nich także myśliwi Namowie, przezywani przez białych Buszmenami lub Hotentotami.." Herero i Nama naleza do dwoch roznych grup ludnosci - bantu i khoikhoi. Pojecie "buszmen" i "hotentot" bylo uzywane specyficznie w odniesieniu do ludow khoikhoi. Pojecie "hotentot" wywodzi sie z holenderskiego osadnikow na poludniowym cyplu kontynentu. Nie sadze by oryginalnie osadnicy niemieccy je uzywali choc z biegiem czasu moglo sie przyjac.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]