Reklama

Pod horyzontem mrówek

Pod horyzontem mrówek

03.09.2007
Czyta się kilka minut
Odgłosem, który od rana pierwszego dnia pobytu po ostatni tutaj zmierzch niezmiennie towarzyszy mi na balkonie, jest desperackie wycie silników ręcznej piły ścinającej konary (Husquarna?). Jedyne, co się zmienia, to odległość, a więc i natężenie dźwięku. Pracujących nie widzę i nawet nie wiem, czy gdybym zeszła na trawnik, natknę się na nich, czy też pracują gdzieś dalej. Całe uzdrowisko to właściwie jeden park, jeszcze ciągle w nienajgorszej kondycji, choć zmiany właścicieli dobrze nie wróżą. Ale uderzenie kilku letnich wiatrów lokalnych o sile huraganów pozostawiło spustoszenia, których nie zaleczy się teraz w parę tygodni. To, co słyszę co dzień przez cały pobyt, to przecież zaledwie usuwanie połamanych gałęzi i pniaków.
P

Przeważająca większość z nas to przyjezdni. Goście, których oddziela od miejsca, w którym przebywają, coś jak cieniutka szyba szklana, niepozwalająca na nawiązanie prawdziwych więzi. Jesteśmy zadowoleni lub nie, coś tam chętnie poznamy, a coś innego wcale nas nie przejmie, ale gdy tak przez parę tygodni zasnuwamy tu swoje życie, jesteśmy zwróceni ku sobie samym i nastawieni na to, że wszystko, co dla nas ważne, zaraz ze sobą zabierzemy. Więc nie przychodzi nam na myśl, by tu pozostawić jakiś ślad po sobie. Może destrukcji przez to więcej, bo mniej nas obchodzi, czy coś tu zostanie na później, czy niekoniecznie. A nurt wydarzeń toczących się gdzieś w dalszej odległości też jakby nas nie obchodził zanadto, w tej chwili przynajmniej, tak jakbyśmy wierzyli, że skoro teraz jesteśmy na ich brzegu, to i potem nas nie zagarną. Ani zmartwieniem, gdy dotkliwe, ani frajdą...

2184

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]