Reklama

Zadara i Jarzyna: kultura na krawędzi

Zadara i Jarzyna: kultura na krawędzi

24.09.2009
Czyta się kilka minut
"Rząd, klasa polityczna i premier, jeśli nie chcą, mogą w rozmowie o kulturze nie uczestniczyć - ich prawo. Ale na to, by tę rozmowę zakończyli, prywatyzując i ładując wszystkie pieniądze w piłkę nożną, na to pozwolić nie możemy" - przedstawiamy treść przemówień reżyserów Grzegorza Jarzyny i Michała Zadary podczas Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie.
Anna Bedyńska, Pałac w Guzowie bez pomocy finansowej władz nie ma szans zachwycać jak Zamek Królewski, Guzów, Warszawa 2009. Fotografia z cyklu ilustrującego "raporty o stanie kultury", Kongres Kultury Polskiej 2009.
M

Michał Zadara: Kilka słów o ideologii

Po pierwszym spotkaniu uczestników dzisiejszego panelu u Jacka Wekslera - szefa gabinetu politycznego Ministra Kultury, dyskutowaliśmy już prywatnie na korytarzu ministerstwa o tym, czy rząd nie chce nas przypadkiem wykorzystać do realizacji swojej polityki.  Jacek Weksler, słysząc to, podszedł do nas i zapewnił: "proszę się nie obawiać. My tu nie uprawiamy żadnej polityki".

Szef gabinetu politycznego oświadcza, że nie uprawia żadnej polityki.

Rozumiem, że Jacek Weksler chciał nas zapewnić, iż Kongres Kultury Polskiej nie będzie służył doraźnym celom Platformy Obywatelskiej, i że nie zostaniemy wykorzystani do walki z opozycją. Ale przywołuję to półprywatne stwierdzenie pana Wekslera dlatego, że ujawnia - mimochodem - wiarę w to, iż można kulturę uprawiać bez polityki....

10061

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]