Reklama

Pirackie Pearl Harbor

Pirackie Pearl Harbor

05.06.2007
Czyta się kilka minut
Zatrzymanie tłumaczy filmów dostępnych w internecie było prawdopodobnie pierwszą taką akcją na świecie. - To zwykłe złodziejstwo - tłumaczą legalni dystrybutorzy. - Nie złodziejstwo, a działalność społeczna - odpowiadają tłumacze.
Ś

Środa wieczór, 15 maja 2007. Sławomir Antoniak otrzymuje pierwszego esemesa: "Słyszałeś! Zamknęli chłopaków z napisów.org. Teraz czas na nas!". Policjanci zatrzymują sześć osób - administratora serwisu i tłumaczy.

Wybucha panika. Niektórzy zaczynają czyścić swoje twarde dyski, inni wyrzucają pirackie płyty. Część portali, jak kinomania.org, zawiesza działalność, inni z uporem funkcjonują dalej - jak hatak.pl. Najpierw jest chaos, potem przychodzi złość.

W kolejnych dniach hakerzy atakują stronę policji, pojawiają się apele o bojkot produktów Gutek Film, a skrzynki tłumaczy zasypywane są dziesiątkami listów z poparciem.

Nikt nam za to nie płacił

Sławomir Antoniak nigdy filmów nie tłumaczył. Jest tylko reprezentantem grupy kinomania.org. Siedzimy na ławce przed jednym z warszawskich centrów...

11453

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]