Reklama

Dotknięcie piórkiem

Dotknięcie piórkiem

29.11.2011
Czyta się kilka minut
Agresja jest kosztowna: leczenie ofiar przemocy, naprawa zdewastowanych stadionów, ulic, zły klimat społeczny. Powinniśmy zacząć ją kontrolować, każdy swoją.
Il. Marek Tomasik
"

"Klawisz" jest jak gąbka, chłonie agresję skazanego. Siedzimy w kółku: Ola, Robert, Piotr, Dorota, Ewa, Marcin - psychologowie więzienni, wychowawcy w zakładach karnych, oddziałowi. Po trzydziestu godzinach "treningu zastępowania agresji" (ART), prowadzonego przez Instytut Amity, będą "leczyć" więźniów. Ponoć nikt nie ma w sobie genu agresji. To często brak umiejętności.

Pani wychowawczyni, dobrze jest teraz

Dorota przez 10 lat była wychowawcą więziennym. Agresja towarzyszyła jej na co dzień. W więzieniu zawsze ktoś bluzga, ktoś się bije, a oni, służba więzienna, wszystko to biorą na siebie. Na Dorotę osadzeni wściekali się, kiedy pisemne prośby nie były rozpatrzone po ich myśli.

"To mi się należy!", "Dlaczego mi pani tego nie załatwiła!", "Od tego pani jest!" - krzyczeli. Człowiek od razu się złości. A ...

14064

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]