Reklama

Pies na sens

Pies na sens

21.11.2016
Czyta się kilka minut
„Osiołkiem” to opowieść uszyta z ulubionych materiałów Stasiuka. Znajdziemy w niej transową podróż w bezkres, wspominanie, wypatrywanie świata obracającego się w mogiłę oraz zmianę „widzialnego w nadprzyrodzone”.
Z

Znacie? To posłuchajcie. Wszystko zaczyna się tak samo jak zwykle – narrator Andrzeja Stasiuka wyrusza w drogę. Bo choć nie lubi wyjeżdżać, to przecież uwielbia podróżować. Ponieważ podróżować znaczy żyć, i to żyć wielokrotnie bardziej niż wówczas, gdy zastygamy w niemrawym bezruchu. Wszak podróż to dotyk rzeczywistości, wtargnięcie w samo sedno rzeczy, szansa na zmysłową relację ze światem: „Przestrzeń się przesuwa. O karoserię ociera, a jak okno uchylisz, to i na ciele czuć”. Wsiadasz w samochód, przejeżdżasz tysiące kilometrów i wracasz. I tak w kółko, bo nieważne, dokąd jedziesz, ważne, co widzisz.

Na widoku

„Powtórzenie”, „życie” – to dla prozy Stasiuka dwa najważniejsze słowa. Autor podróżą się karmi, podróżą wzmacnia i za pomocą podróży się chroni. Przed czym? Przed śmiercią, rzecz jasna. Stasiuk doskonale wie, że kiedyś wyruszy po raz ostatni,...

7485

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]