Reklama

Czyń, co możesz

Czyń, co możesz

23.11.2015
Czyta się kilka minut
Jerzy Sosnowski, pisarz: Katolicyzmowi przypisuję... ironię. Nie w znaczeniu szyderstwa, lecz gorzkiej świadomości, że choćbyśmy się strasznie napinali, to nigdy nam nic porządnie nie wyjdzie.
Fot. Krzysztof Dubiel
A

ARTUR MADALIŃSKI: Często Pana przezywają: pisarz kryptoreligijny, publicysta katolicki, chrześcijański liberał, ekspostkatolik. Któraś z tych metek Panu pasuje?
JERZY SOSNOWSKI: Choć bardzo rzadko wymyślamy metki dla samych siebie, to sam określiłem kiedyś siebie terminem „pisarz kryptoreligijny”. Co prawda w przypadku mojej nowej, tym razem publicystycznej książki „Co Bóg zrobił szympansom?” przedrostek „krypto” nie ma sensu – bo jestem w niej, by tak rzec, jawnie religijny – lecz to określenie jest mi bodaj najbliższe. Podobnie jak słowo „ekspostkatolik”, które zawdzięczam ks. Andrzejowi Lutrowi. Ale po traumatycznych doznaniach, związanych z tym, co działo się w mijającym roku w Kościele, muszę powiedzieć, że z własną tożsamością mam kłopot jeszcze większy niż do tej pory. Bo jeśli nawet „Gość Niedzielny” pisze, że Kościół zanadto zaangażował...

18236

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]