Reklama

Czyń, co możesz

Czyń, co możesz

23.11.2015
Czyta się kilka minut
Jerzy Sosnowski, pisarz: Katolicyzmowi przypisuję... ironię. Nie w znaczeniu szyderstwa, lecz gorzkiej świadomości, że choćbyśmy się strasznie napinali, to nigdy nam nic porządnie nie wyjdzie.
Fot. Krzysztof Dubiel
A

ARTUR MADALIŃSKI: Często Pana przezywają: pisarz kryptoreligijny, publicysta katolicki, chrześcijański liberał, ekspostkatolik. Któraś z tych metek Panu pasuje?
JERZY SOSNOWSKI: Choć bardzo rzadko wymyślamy metki dla samych siebie, to sam określiłem kiedyś siebie terminem „pisarz kryptoreligijny”. Co prawda w przypadku mojej nowej, tym razem publicystycznej książki „Co Bóg zrobił szympansom?” przedrostek „krypto” nie ma sensu – bo jestem w niej, by tak rzec, jawnie religijny – lecz to określenie jest mi bodaj najbliższe. Podobnie jak słowo „ekspostkatolik”, które zawdzięczam ks. Andrzejowi Lutrowi. Ale po traumatycznych doznaniach, związanych z tym, co działo się w mijającym roku w Kościele, muszę powiedzieć, że z własną tożsamością mam kłopot jeszcze większy niż do tej pory. Bo jeśli nawet „Gość Niedzielny” pisze, że Kościół zanadto zaangażował...

18236

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]