Reklama

Czyń, co możesz

23.11.2015
Czyta się kilka minut
Jerzy Sosnowski, pisarz: Katolicyzmowi przypisuję... ironię. Nie w znaczeniu szyderstwa, lecz gorzkiej świadomości, że choćbyśmy się strasznie napinali, to nigdy nam nic porządnie nie wyjdzie.
Fot. Krzysztof Dubiel
A

ARTUR MADALIŃSKI: Często Pana przezywają: pisarz kryptoreligijny, publicysta katolicki, chrześcijański liberał, ekspostkatolik. Któraś z tych metek Panu pasuje?
JERZY SOSNOWSKI: Choć bardzo rzadko wymyślamy metki dla samych siebie, to sam określiłem kiedyś siebie terminem „pisarz kryptoreligijny”. Co prawda w przypadku mojej nowej, tym razem publicystycznej książki „Co Bóg zrobił szympansom?” przedrostek „krypto” nie ma sensu – bo jestem w niej, by tak rzec, jawnie religijny – lecz to określenie jest mi bodaj najbliższe. Podobnie jak słowo „ekspostkatolik”, które zawdzięczam ks. Andrzejowi Lutrowi. Ale po traumatycznych doznaniach, związanych z tym, co działo się w mijającym roku w Kościele, muszę powiedzieć, że z własną tożsamością mam kłopot jeszcze większy niż do tej pory. Bo jeśli nawet „Gość Niedzielny” pisze, że Kościół zanadto zaangażował...

18236

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]