Reklama

Performowanie przemocy

Performowanie przemocy

01.10.2018
Czyta się kilka minut
Kilkanaście dni temu, we florenckiej galerii sztuki, Marina Abramović padła ofiarą performensu Vaclava Pisvejca.
C

Czeski artysta mieszkający we Włoszech wszedł w interakcję z supergwiazdą sztuki współczesnej przy pomocy własnoręcznie wykonanego portretu artystki. Połamał go na jej głowie. Dla sztuki, jak stwierdził. To było kilkanaście dni temu, we florenckiej galerii. „Przemoc wobec innych nie jest sztuką” – stwierdziła Abramović na gorąco.

W grudniu 1922 r. prawicowy performer Niewiadomski oddaje trzy strzały rewolwerowe do prezydenta Narutowicza w galerii Zachęta, zabijając go na miejscu. Dlaczego? Dla Polski, jak stwierdził. Nie pasuje do obrazka? Zamach nie jest performensem, galeria automatycznie sztuki nie czyni?

To może coś z nowego millenium: końcówka roku 2000 była gorąca, brzemienna performowaniem na całego. Dwójka posłów RP postanowiła w ramach uprawiania body art ulżyć przygniecionej meteorytem sylwetce Jana Pawła II, z lekka niszcząc rzeźbę Maurizia Cattelana...

2522

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

na kilka performansów - zacząłbym w Warszawie, na Nowogrodzkiej

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]