Reklama

Pensje i Stołki

Pensje i Stołki

18.01.2021
Czyta się kilka minut
Konflikty rozsadzają obóz władzy – wrogie frakcje zaczynają się nagrywać i otwarcie bić o pieniądze. A to znaczy, że PiS jest już tak skłócony, iż stracił zdolność do wprowadzania kontrowersyjnych reform i do wyborów będzie zajęty głównie sobą.
W

Wybrańcy Ziobry z Krajowej Rady Sądownictwa otwarcie wzięli się za łby. To nie jest wojna o wartości, tylko o pieniądze. Okazało się, że w trakcie pandemii znacznie wzrosła liczba zdalnie organizowanych posiedzeń komisji roboczych KRS. A za to płynęły diety. Najbardziej pracowita okazała się komisja ds. danych osobowych. Kieruje nią sędzia Maciej Nawacki, który zasłynął z tego, że dostał się do KRS, bo sam sobie podpisał listę poparcia. Teraz okazało się, że jest także przedsiębiorczy – zainkasował ponad 22 tys. zł diet w niespełna pół roku.

Takich sędziów było więcej. Szef KRS Leszek Mazur wprowadził obowiązek organizowania posiedzeń komisji wyłącznie w dniach, w którym spotyka się cała rada. Ale Nawacki i jego koledzy mu nie darowali – Mazur został odwołany. Tego już się nie da skleić: wewnętrzny konflikt wśród sędziów z nadania PiS pokazuje, że KRS nie jest zdolna do wypełniania woli Jarosława Kaczyńskiego, który na nowo snuje plany wielkich zmian w sądach.

W Wałbrzychu doszło z kolei do otwartej wojny stronników szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka i byłej minister edukacji Anny Zalewskiej. Zwolennicy Zalewskiej nagrali ludzi Dworczyka podczas korupcji politycznej. Dworczykowcy próbowali przeciągać na swą stronę niechętnego im działacza, szantażując go utratą pracy, którą dostał z politycznego klucza. Kaczyński rozwiązał struktury PiS w Wałbrzychu, ale wojny Zalewskiej z Dworczykiem nie jest w stanie zakończyć.

Takie mniejsze, coraz ostrzejsze konflikty nakładają się na zasadnicze podziały, w tym na ten najważniejszy: wojnę między Morawieckim a Ziobrą. Premier wypycha ludzi Ziobry z ostatniej ich biznesowej przystani – banku Pekao S.A. Niedawno odeszło dwóch wiceprezesów kojarzonych z Ziobrą, a w finale także jego brat. Morawiecki ewidentnie chce wziąć ziobrystów głodem. ©

Autor jest dziennikarzem Onet.pl, stale współpracuje z „TP”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz Onetu, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, wcześniej związany z redakcjami „Rzeczpospolitej”, „Newsweeka” i „Wprost”. Zdobywca Nagrody Dziennikarskiej Grand Press...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Najlepszy przykład to Platforma Obywatelska w Gdańsku. Obsadzili wszystkie możliwe stanowiska łącznie z zarządami spółek miejskich i szpitali. I nikt nikomu oka nie wykole bo każdy jest zajęty swoim własnym kawałkiem tortu.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]