Reklama

Pełnej pensji i równości

Pełnej pensji i równości

09.03.2020
Czyta się kilka minut
8 marca ulicami kilkudziesięciu miast i miasteczek przeszły marsze i manify.

„Feminizm dla Klimatu. Klimat na antykapitalizm” (hasło przewodnie w Warszawie), „Cześć i chwała bohaterkom” (Kraków), „Wierzymy kobietom” (Katowice), „Nie bądź obojętna” (Kielce). Międzynarodowy Dzień Kobiet ustanowiono w 1910 r., by upamiętnić strajk pracownic fabryki w Nowym Jorku, które domagały się lepszych warunków pracy i praw wyborczych. Inicjatywy, które chcą odinfantylizować świętowanie tego dnia, nabierają coraz większej mocy. Cieszyć powinniśmy się jednak dopiero wtedy, gdy za nimi idą regulacje prawne i zmiany systemowe.

5 marca Komisja Europejska ogłosiła nową unijną strategię na rzecz równości płci. Padają w niej piękne słowa i bardzo ogólne propozycje działań. Opiera się na trzech filarach: wolnościowym (walka z przemocą domową i seksualną), dotyczącym kwestii ekonomicznych (luki płacowej i emerytalnej, zatrudnienia i niepłatnej pracy domowej) oraz władzy (w polityce i na stanowiskach zarządczych). 4 marca Stowarzyszenie Kongres Kobiet zaprezentowało projekt ustawy, której celem jest zmniejszenie luki płacowej między kobietami a mężczyznami. Miałaby ona nakładać na pracodawców zatrudniających ponad 20 pracowników obowiązek monitoringu i corocznego informowania ministerstwa o procentowej różnicy w poziomie płac przedstawicieli obu płci oraz działaniach naprawczych, jeśli okaże się, że takie istnieją (podobne ustawodawstwo działa w 13 krajach UE).

Ogłaszane w okolicy 8 marca dokumenty o równości i prawach kobiet mogą zrobić dobre wrażenie. Oby tylko na nim się nie skończyło. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka, redaktorka wydania internetowego „Tygodnika Powszechnego”. Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureatka IV edycji Stypendium im. Leopolda Ungera dla...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

i się okaże, że na jakimś wydziale zatrudniono o jedną kobietę mniej z tych lepiej wyedukowanych, to co? Dopłaci się tej głupszej? Czy zwolni się dziekana za nieprawomyślność?
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]