Reklama

Ładowanie...

Pejzaż niechciany

13.01.2014
Czyta się kilka minut
Ludzie mówią, że trudno wytrzymać na seansach kolejnych filmów autorstwa Smarzowskiego. Moim zdaniem dzieje się tak z powodu ich podobieństwa do rzeczywistości.
Reżyser na planie filmu „Drogówka”, Warszawa, 16 kwietnia 2012 r. Fot. Krzysztof Wiktor / FORUM
G

Gdybym miała wybrać typowy kadr z filmów Wojciecha Smarzowskiego, pokazywałby któreś z miejsc nigdzie: jakąś pustkę przeciętą byle jakimi zabudowaniami, wyłaniające się z ciemności lub skute lodem bezdroże. Gdybym szukała wyrazistego symbolu, podpisu reżysera – byłby nim płonący dom. Gdybym chciała sceny stanowiącej mikroanalizę socjologiczną, miałabym do wyboru całe ciągi pijackie, przechodzące z filmu do filmu straceńcze dialogi między ledwo trzymającymi się na powierzchni bohaterami, gesty przemocy. Efekt ciągłości jego fabuł wzmacnia obecność aktorów Smarzowskiego: wyrazistych, brawurowo zaangażowanych w role, niecofających się przed żadnym zadaniem, czy jest to scena upodlenia, seksu, gwałtu, czy słabości, bezradności.
OGIEŃ NA LODZIE
Pierwsza pełnometrażowa fabuła Smarzowskiego, „Wesele” (2004), rozgrywała się na prowincji, w domu weselnym, jakich w...

15428

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]