Reklama

Paradoksy eschatologii – Słowo

Paradoksy eschatologii – Słowo

04.12.2017
Czyta się kilka minut
Cały miniony tydzień słuchaliśmy w kościołach Jezusowej „Mowy o rzeczach ostatecznych” w wersji zapisanej przez św. Łukasza (Łk 21, 5-36). To mowa pełna wyzwań i paradoksów.
Z

Z pierwszym spotykamy się już na jej progu – w dialogu, który ją wywołał: „Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, powiedział: Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony. Zapytali Go: Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy się to dziać zacznie?” (w. 5-7).

Jezus zaczyna od nietrwałości świątyni – tej świątyni. „Kamień na kamieniu nie zostanie”! Każdy, kto był w Jerozolimie, widział Mur Zachodni, a w nim te kamienie. Potężne, masywne, z wielkim znawstwem i przepięknie obrobione, wzajemnie dopasowane. Potrzeba absolutnie nadludzkiej siły, by je poruszyć – opisujące je słowo (grec. kalos; łac. bonus) oznacza nie tylko „piękny”, ale także „dobry”, „wartościowy”, „mocny”. To solidna świątynia – budował ją Herod Wielki, jeden z największych...

3029

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]