Papież głośno myśli

„Celibat nie jest opcją”. „Papież wyraża otwartość na starszych, żonatych księży”. Tak różnie prasa komentowała słowa Franciszka.

04.02.2019

Czyta się kilka minut

Franciszek w rozmowie z dziennikarzami na pokładzie samolotu z Panamy, 28 stycznia 2019 r. / CPP / POLARIS / EAST NEWS
Franciszek w rozmowie z dziennikarzami na pokładzie samolotu z Panamy, 28 stycznia 2019 r. / CPP / POLARIS / EAST NEWS

I nie świadczy to tylko o różnym odczytywaniu rzeczywistości przez media. Winny jest także sam papież. Na pytanie dziennikarki „Paris Match”: „Czy idąc za obrządkiem wschodnim, pozwolisz, by w Kościele katolickim mężczyźni żonaci zostali kapłanami?”, nie odpowiedział jednoznacznie. Warto się odpowiedzi Franciszka przyjrzeć, bo pokazuje jego podejście do tradycji i nowych wyzwań.

Początek był zaskakujący: „Przychodzi mi na myśl pewne zdanie św. Pawła VI: »Wolę oddać życie, niż zmienić prawo dotyczące celibatu«”. Zaskakujący, bo wymóg celibatu to kwestia tradycji i dyscypliny kościelnej, a nie doktryny. Papież może znieść celibat księży, nie naruszając doktryny. Skąd więc tak ostra deklaracja?

Franciszek jest przekonany o wartości celibatu. Mówił: „Osobiście uważam, że celibat jest darem dla Kościoła. (...) Nie zgadzam się na opcjonalny celibat przed diakonatem. (...) Czy jestem »zamknięty«? Być może. Ale nie mam ochoty stawać przed Panem Bogiem z tą decyzją”. Zatem, choć celibat nie jest sprawą doktryny, tak mocno wrósł w rzeczywistość Kościoła, że zniesienie go wywołałoby trzęsienie ziemi. Franciszek o tym wie.

Z drugiej strony jest duszpasterzem wrażliwym na potrzeby wierzących. Dlatego wspomniał o teologu (Fritzu Lobingerze), który dopuszcza wyświęcanie starszych żonatych mężczyzn tam, gdzie Eucharystia nie jest sprawowana z powodu braku księży.

Ostatecznie Franciszek przyznał: „Uważam, że na problem należy być otwartym w tym sensie, że istnieje problem duszpasterski z powodu braku księży. Nie mówię, że należy to czynić, bo nie zastanawiałem się, nie modliłem się wystarczająco nad tą sprawą. Ale teolodzy muszą kwestię przestudiować”.

„Papieska otwartość na dyskusję o wyświęcaniu żonatych mężczyzn »w przypadku potrzeby duszpasterskiej« jest pozytywną zmianą wobec absolutnego zakazu takich dyskusji w czasie poprzednich pontyfikatów” – zauważył jezuita Thomas Reese. Zwrócił uwagę, że zawężenie przez papieża definicji „duszpasterskiej konieczności” rozczaruje tych, którzy spodziewają się, iż wyświęcanie żonatych złagodziłoby kryzys powołań.

Franciszka trudno oskarżać o to, że lekceważy tradycję. Priorytetem są jednak dla niego potrzeby duszpasterskie. ©℗

Czytaj także: Ks. Jacek Prusak: Celibat nie jest orientacją seksualną

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru Nr 6/2019