Reklama

Papież głośno myśli

Papież głośno myśli

04.02.2019
Czyta się kilka minut
„Celibat nie jest opcją”. „Papież wyraża otwartość na starszych, żonatych księży”. Tak różnie prasa komentowała słowa Franciszka.
Franciszek w rozmowie z dziennikarzami na pokładzie samolotu z Panamy, 28 stycznia 2019 r. CPP / POLARIS / EAST NEWS
I

I nie świadczy to tylko o różnym odczytywaniu rzeczywistości przez media. Winny jest także sam papież. Na pytanie dziennikarki „Paris Match”: „Czy idąc za obrządkiem wschodnim, pozwolisz, by w Kościele katolickim mężczyźni żonaci zostali kapłanami?”, nie odpowiedział jednoznacznie. Warto się odpowiedzi Franciszka przyjrzeć, bo pokazuje jego podejście do tradycji i nowych wyzwań.

Początek był zaskakujący: „Przychodzi mi na myśl pewne zdanie św. Pawła VI: »Wolę oddać życie, niż zmienić prawo dotyczące celibatu«”. Zaskakujący, bo wymóg celibatu to kwestia tradycji i dyscypliny kościelnej, a nie doktryny. Papież może znieść celibat księży, nie naruszając doktryny. Skąd więc tak ostra deklaracja?

Franciszek jest przekonany o wartości celibatu. Mówił: „Osobiście uważam, że celibat jest darem dla Kościoła. (...) Nie zgadzam się na opcjonalny celibat przed diakonatem. (...) Czy...

2465

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]