Reklama

Palestyna nad przepaścią

Palestyna nad przepaścią

26.06.2007
Czyta się kilka minut
Trudno o lepszy prezent dla międzynarodowego terroryzmu niż zepchnięcie Strefy Gazy do roli anarchistycznej republiki, z rzeszą młodych Palestyńczyków, bezrobotnych i niemających nadziei na przyszłość.
Izraelski posterunek kontrolny: po jednej i po drugiej stronie / fot. ARABIA.pl/EAPPI
"

"Hamas-stan" i "Fatah-land": tak świat ochrzcił dwa organizmy, na które rozpadła się Autonomia Palestyńska. Mowa o Strefie Gazy oraz o Zachodnim Brzegu Jordanu. Zwycięstwo Hamasu w Gazie i triumf prezydenta Autonomii Mahmuda Abbasa na arenie międzynarodowej oraz w Ramallah na Zachodnim Brzegu spowodowały nie tylko rozpad palestyńskiego "rządu jedności", ale też podział Autonomii na dwie niezależne części.

Komentatorzy i eksperci spierają się teraz, kto jest zwycięzcą w tym konflikcie. Nie ma natomiast wątpliwości, kto jest przegranym: w opinii większości mieszkańców Autonomii Palestyńskiej, przegranymi są wszyscy Palestyńczycy.

Kto wygrał?

Mimo utraty kontroli nad Strefą Gazy Mahmud Abbas może mówić o szczęściu. Odzyskanie przez jego macierzyste ugrupowanie Fatah władzy na Zachodnim Brzegu oraz pełne...

7558

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]