Reklama

Dysydenckie wersety

Dysydenckie wersety

02.10.2006
Czyta się kilka minut
Kontrowersje związane z niedawnym papieskim wykładem w Ratyzbonie, sprawa karykatur Mahometa czy "Szatańskie Wersety Salmana Rushdiego pokazują, jak trudno krytykować islam. Ale gwałtowne reakcje muzułmanów na tę krytykę jedynie częściowo zależne są od tego, co myślą i robią chrześcijanie.
fot. KNA-Bild
P

Przytoczony przez Benedykta XVI cytat, który wywołał tak olbrzymie zamieszanie, pokazuje, że stwierdzenia wywołujące dziś gwałtowne reakcje świata muzułmańskiego mogły być przedmiotem swobodnej dyskusji w XIV wieku. Czy współczesna nauka lub sztuka muzułmańska i arabska są zdolne do krytyki władz świeckich, religijnych oraz panującego porządku w takim stopniu, jak to było możliwe jeszcze kilkaset lat temu?

Gdy brakło Oświecenia

Skąd się bierze różnica w gwałtowności reakcji na krytykę podstaw wiary u chrześcijan i muzułmanów? Wypowiedź dziennikarza panarabskiej gazety "Asz-Szark al-Awsat" trafnie wskazuje przyczyny: "Europejskie Oświecenie polegało - w dużym uproszczeniu - na uwolnieniu się naukowców od rygoru religii, tak jak się to działo we Francji, bądź uwolnieniu się religii od państwa, jak u purytanów osiadłych w Ameryce...

8653

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]