Reklama

Palec i księżyc

Palec i księżyc

15.08.2015
Czyta się kilka minut
„Ksiądz zen” to nie żadna hybryda. W Kościele jest ich wielu. Każdy na swój sposób manifestuje dharmę wewnątrz tradycji katolickiej.
N

Najważniejsze problemy w dialogu międzyreligijnym to zachowanie integralności każdej z tradycji religijnych oraz – będąca tego konsekwencją – konieczność uznania różnic pomiędzy poszczególnymi tradycjami. Jednakże wyciągnięty stąd przez Macieja Kanerta wniosek, iż nie jest możliwe, by chrześcijanie praktykowali zen, jest sprzeczny z faktami. Warto zastosować tu rozpowszechnioną radę zen: „nie myśl, patrz” – mimo głębokich różnic między chrześcijaństwem a buddyzmem można znaleźć katolików (księży, zakonnice i świeckich), którzy nie tylko zaangażowali się w praktykę zen, lecz zostali uznani przez autentycznych buddyjskich mistrzów zen za cieszących się na tyle głębokim zrozumieniem, że sami mogą zen nauczać. Należą do nich publikujący na łamach „TP”, a krytykowani przez Kanerta ks. Kennedy SJ i Ruben Habito. Obaj oni, jak również ks. Waldenfels – trzeba to podkreślić – są świadomi...

4568

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]