Reklama

Ostatnie tango w Teheranie

Ostatnie tango w Teheranie

24.04.2006
Czyta się kilka minut
"Tam, gdzie kończy się muzyka, zaczyna się barbarzyństwo - pisał Berlioz. "Muzyka zaczyna się tam, gdzie kończy się władza słów - mówił Wagner. "Gdy słucham Wagnera, mam ochotę najechać na Polskę - żartował Woody Allen.
T

Trzy cytaty, z pozoru wzajem sprzeczne - trzy dwuznaczne hołdy złożone muzyce. Łączy je wszak przekonanie o jej wyjątkowym statusie pośród wszystkich przejawów ducha. Berlioz zdaje się utożsamiać muzykę z cywilizacją, jakby widział w niej klucz do złagodzenia obyczajów. Woody Allen studzi jego entuzjazm: muzyka czasem łagodzi, czasem zaostrza obyczaje - gdy posłużyć się nią jako narzędziem manipulacji mas. Zależy to zresztą od samej muzyki: jedna nie poddaje się łatwo manipulacjom (Mozart, Schubert, piosenki Starszych Panów), inna aż się naprasza, by ją zinstrumentalizować (patrz "Dziewiąta" Beethovena, Wagner, rap). Ale najbliższy prawdy jest, paradoksalnie, Wagner.

Wagner daje, po pierwsze, celną definicję muzyki jako języka zdolnego wyrazić to, czego nie da się ująć słowami (a zważywszy na bezradność słów wobec bezmiaru rzeczywistości, zwłaszcza duchowej,...

5402

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]